Ekologia i zaostrzone normy ochrony środowiska naturalnego wymusiły na producentach samochodów stosowanie specjalistycznych filtrów. Od 2000 roku w samochodach z silnikiem diesla stosuje się filtry cząstek stałych.
Filtry mają za zadanie ograniczyć emisyjność cząstek stałych do atmosfery, które są efektem ubocznym niepełnego spalania oleju napędowego. Cząsteczki stałe składają się z węgla oraz węglowodorów. Wprowadzenie filtrów obniżyło emisję szkodliwych gazów do atmosfery i przyczyniło się do pozbycia się czarnego dymienia, które charakteryzowało silniki diesla. Są plusy i minusy. Problemem jest jazda po mieście, która powoduje zapychanie się filtra, konieczność jego czyszczenia oraz wymianę. Dlatego często kierowcy decydują się na usuwanie filtra dpf – jest to tak zwany filtr suchy, którzy działa bez dodawania specjalnych płynów do paliwa. Jego przeciwieństwem jest lepiej sprawdzający się w mieście system mokry – czyli filtr fap – stosowany we francuskich markach samochodowych.
Usunięcie filtra dpf powoduje odzyskanie mocy silnika lub nawet jej nieznaczne zwiększenie oraz mniejsze zużycie paliwa. Taką fachową ofertę posiada miasto Łódź.